czwartek, 4 lutego 2010

Tradycyjny rosół normandzki i galaretka owocowa

Podobno w obecnych czasach nie wypada nie prowadzić kulinarnego bloga. A już absolutną żenadą jest nie zamieszczać na swoim blogu przepisów kulinarnych przynajmniej od czasu do czasu. Aby więc uniknąć obciachu, poniżej zamieszczam dwa sprawdzone tradycyjne przepisy.
Przepisom powinny towarzyszyć zdjęcia z przygotowań potrawy oraz efektu końcowego, przy czym najlepiej gdy potrawa uwieczniona jest wraz ze swym lustrzanym odbiciem. Ponadto zdjęcie musi być tak jasne, że nasi rodzice uznaliby je za prześwietlone i wykonane z tak małej odległości, że wszystko co się na nim znajduje jest rozmazane i nie można mieć pewności nie tylko co do tego, czy potrawa się udała, ale nawet co to za potrawa i czy w ogóle potrawa. Taki efekt pozwala zaprezentować się na blogach z najlepszej strony także nienajlepszym kucharkom.

TRADYJNY ROSÓŁ NORMANDZKI

Składniki:
kostka rosołowa
kluski
sól

Przygotowanie:
Do 0,5 litra osolonej zimnej wody wrzucić kostkę rosołową i kluski. Gotować pół godziny.

GALARETKA OWOCOWA

Składniki:
owocowa galaretka w proszku
owoce sezonowe
kiwi

Przygotowanie
Galaretkę rozpuścić w 0,5 litra gorącej wody, ostudzić, dodać owoce. Zwrócić szczególną uwagę, żeby dodać dużo kiwi, inne owoce można w zasadzie sobie odpuścić.

Hubert przyrządził wczoraj bardzo udaną galaretkę według powyższego przepisu. Wygląda apetycznie, ale wciąż czekamy z niecierpliwością aż stężeje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...